Alışveriş sepetinizde hiç ürün bulunmamaktadır.
Ara
Filtreler

Balık Ağı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hobi ya da ticari faaliyetler sebebi ile ülkemizde balıkçılık faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. İç sularımız, deniz ve boğazlarımız açısından değerlendirildiğinde ülkemiz zaten balıkçılık faaliyetleri sebebi ile oldukça elverişlidir. Özellikle cumhuriyet dönemi ile birlikte balıkçılık faaliyetleri de hız kazanmıştır. Geçmiş yıllarda ilkel yollar ile yapılan balık avlarının yanı sıra günümüzde balık ağı ile hem sağlıklı hem de verimli bir av süreci yaşanmaktadır. Cumhuriyet dönemi ile birlikte ülkemizde pek çok balık ağ fabrikası kurulmuş ve bu fabrikalar yerli üretim yapmaya başlamıştır. Ayrıca balıkçılık faaliyetlerinden alınacak olan başarının büyük oranı da imal edilen bu ağlar ile ilgilidir. Peki, Balık Ağı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Balık ağları hem işlevsel hem de teknik özellikler bakımından değerlendirildiğinde birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Tek bir balık türü olmadığı gibi tek bir ağ çeşidinden de söz etmek mümkün olmayacaktır. Peki, Balık Ağı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  •          Ağların havada ve suda dayanıklılık dereceleri dikkate alınmalıdır.
  •          Ağların kopmalara karşı mukavemeti bulunmalıdır.
  •          İmalatta kaliteli ve polyester ip kullanılmalıdır.
  •          Ağırlık, incelik ve büküm sayıları ağ alırken belirleyici olmalıdır.
  •          Suda batma hızı ve uzama gibi detaylar da incelenmelidir.
  •          Kıyı balıkçılığı ya da açık deniz balıkçılığı mı yapılacağına karar verilmelidir.
  •          Sürütme, çevirme, fanyalı gibi pek çok ağ çeşidi bulunmaktadır.
  •          Avı yapılacak olan balık türüne göre ağ seçimi yapılmalıdır.

Balık Ağı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Sorusunun cevabı aslında su ürünleri kanunu ve yayınlanan tebliğler ile belirtilmektedir. Hangi dönemlerde hangi avların yasak olduğu, hangi sularda hangi balık türlerinin avlanabileceği, hangi ağların kullanılması gerektiği gibi detayların cevapları bu kanunlardan bulunabileceği gibi aynı zamanda il ve ilçelerde bulunan Tarım ve Orman Müdürlükleri aracılığı ile de bilgi edinmek mümkündür. Günümüzde oldukça sık yapılan bu avlanma çeşidi ile ilgili detaylı bilgi almanızın ardından balık ağı sipariş edebilirsiniz. Farklı numara iplerden ve farklı göz aralıkları kullanılarak imal edilen ağlar üzerinde doğru tercih yaparak keyifli bir av süreci yaşayabilirsiniz.

 

Yorum yazınız