You have no items in your shopping cart.
Search
Filters

İstavrit Ağı

İstavrit ağı istavrit avında kullanılan özel bir ağ çeşididir. Dünya’da neredeyse tüm denizlerde yaşayan istavrit balığı ülkemizde de tüm denizlerde avlanabilir. Türk balıkçılık tarihinde ve literatüründe çok önemli bir yeri bulunan istavrit, Türk mutfağının da en lezzetli balıklarından biridir. İstavrit, iri bir kafa ve orta derecede sivri bir burun bulunan sağlam ve diri bir vücuda sahiptir. Ağzı, öne doğru çıkıntı şeklinde güçlü bir alt çeneden oluşur. İstavrit, bu güçlü çeneyi ve keskin dişleri kullanmaktan hiç çekinmeyen yırtıcı bir balıktır. Ayrıca çatallı bir kuyruğu vardır.

İstavrit Ağı ile Nasıl Av Yapılır?

İstavrit ağı ile gerçekleştirilen bu av, oldukça dikkatli ve doğru bir şekilde yapılması gereken bir avdır. Ülkemizde bilinçsiz avlanmalar oldukça fazladır. Bu bilinçsiz avlanmalar sonucunda istavrit balığının büyüğü olan kofanaya çok çok nadir rastlanmaktadır. Balıkçılıkta iki temel unsur olan tekne ve balık avlama malzemeleri, büyük miktarda balık avlama işlemlerinde oldukça önemlidir. Kullanılan balık ağı, balık yemi ve tüm diğer malzemelerin son kalitede olması, avlamanın hem daha kolay hem de daha güvenli şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Her balık türü için ayrı kullanılan balık ağları kullanılacak alan, avlanacak balık miktarının tonu, dış etkenler ve daha birçok husus göz önünde bulundurulduğunda yüksek çeşitlilik içerisinde üretilmektedir. İstenilen ölçülerde, istenilen ağ arası açıklıkta veya kapalılıkta ve benzeri ayrıntılı durumlar göz önünde bulundurularak uygun istavrit ağı üretimi gerçekleştirilmektedir. 

 

İstavrit ağı ile tekneden gerçekleştirilen istavrit avlama işlemini yemli ve suni yemle yapılan avlar olarak ikiye ayırabiliriz. Yemli şekilde gerçekleştirilen istavrit avlarında en çok tercih edilen yemlerin başında zargana ve izmarit de gelir. Yemli yapılan balıkçılıkta ise yem ne kadar taze olursa sonuç o kadar başarılı olur. Son derece zeki bir balık olduğundan istavrit balığını hiçbir zaman hafife almamak gerekir. Balık avının kişiler arasındaki hobiden çok ticari tarafını gerçekleştirirken kullanılan malzeme ve materyaller, balıkçılığın en doğru şekilde yapılmasını ve devam ettirilmesini sağlamaktadır. İyi bir istavrit ağı edinmek için iyi bir firma analizi gerçekleştirmelisiniz.

İstavrit Ağı Fiyatları

İstavrit ağı fiyatları genel olarak bakıldığında ölçülere göre değişir. Üretici firmalar metrekare olarak fiyat vermektedir. Bir diğer husus ise Balık ağı fiyatları konusunda etkileyici faktördür. Bu da kullanılan filelerin kalitesidir. Filelerin yapımında ne kadar kaliteli ürün kullanılırsa fiyat aynı oranda artacaktır. Bunun yanı sıra balıkçılığın yaygın olduğu bazı mevsimlerde de fiyatlar değişmektedir. Genel olarak balıkçılık sektöründe kullanılan fileler oran olarak daha büyük olduklarından dolayı ve avlanan balıkların miktarı çok olduğundan dolayı sağlamak zorunda oldukları için oldukça mukavemetli malzemelerin kullanılması gereklidir.

Leave your comment
Blog archive