Alışveriş sepetinizde hiç ürün bulunmamaktadır.
Ara
Filtreler
RSS

Blog

Balık Ağları

Balık Ağları

Tatlı ve tuzlu sularda balık avlamak için oluşturulan çok farklı balık ağları bulunmaktadır. Bu ağlar tercih edilirken özellikle avlanacak olan balık cinsi göz önünde bulundurulmalıdır. Balık avlamada etkili araçlardan olan balık ağları balık sürüsü üzerinde etkilidir. Olta yardımı ile...

Balık Ağı Çeşitleri

Balık ağları özellikle büyük balık ticareti gemileri tarafından kullanılan malzemelerdir. Her balık avı için kullanılan balık ağları da değişkenlik gösterebilir. Oldukça fazla balık ağı türleri vardır. Ülkemizde ve dünyada oldukça fazla üretimi gerekleştirilen ağlardan bir tanesidir. Balık ağı edinirken dikkat etmeniz gereken bazı önemli püf noktalar vardır. 

Kaliteli Balık Ağı Üretimi

Balık ağları uzun yıllardır ülkemizde balıkçılık ile geçinen balıkçılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Hazır alınan balık ağlarının yanı sıra el yapımı balık ağları da balıkçılık için oldukça önemli akipmanlardandır. Kaliteli balık ağı konusunda da seçim balıkçılara kalmaktadır.

Balıkçılığın Ekonomiye Katkıları

Balıkçılar çok eski yıllardan beri ülkemizde sürdürülen ve iyi bir gelir kaynağı olan işlerdendir. Balıkçılığın ekonomiye katkıları da bu bağlamda oldukça önemlidir. Özellikle Karadeniz ve Akdeniz kıyılarında sürdürülen balıkçılık, gösterdiği faaliyetler ve gelişimler ile kendini kanıtlamıştır.

 

...

Yaşayan Eski Tekne Sahipleri

Balıkçılık tarihinden bu kadar bahsederken bu işe yıllarını vermiş kişileri özel olarak yer vermezsek eksik olur diye düşündük. Bu dönem tekne sahibi olmuş, çalışmş ancak şimdi emekli olmuş ev hayatı yaşayan eski tekne sahipleri kitabın tarih kokan önemli sayfalarından...

Ağaç Kayık Yapımı

Ağaç Kayık Yapımı

 

'Sana altın bileziktir' atasözü ne kadar da güzel ifade ediyor el sanatının değerini. Öyle ki iğneyle kuzu kazmak gibi bir şeydir ağaç kayık yapımı. Özenle seçilen ağaçların inci gibi dizilip kurutulması, tahtaların keserle santim santim yontularak çakılması hepsi ayrı bir ustalık istiyor. Karadeniz sahilinin ender kalan sanatlarından biridir ağaç kayık yapımı. Kaliteyi ve dayanıklılığı arayanalrın, zevkine göre iş yapılmasına önem verenlerin aradığı iştir ağaç kayık yapımı. 

 

Balık avlamanın psikolojik faydaları

Balık avlama eski zamanlardan günümüze hızla gelişen ve değişen bir biçimde gelen hobi, aynı zamanda bir ticaret çeşididir. Balık avlama eski zamanalrda yalnızca beslenme için kullanılıyordu. Fakat zaman ilerledikçe balık avlama artık ticarete dökülmeye başlanmıştır. Özellikle karadeniz bölgemizde b...

Küçük Tekne Balıkçılığı

Çarşıbaşı ilçesi, Karadeniz sahili ilçeleri arasında büyük ve küçük balıkçı tekne sayısı bakımından sayılı ilçeler arasında geldiğini ana balıkçılık bölümümüzde anlatmıştık. Çarşıbaşı ve Fener Su Ürünleri Kooperatifine bağlı yaklaşık 140 adet kamarşı ve kamarsız tekne mevcuttur. Büyük balıkçılık olduğu kadar küçük balıkçılıkta ilçenin önemli geçim kaynaklarındandır. Küçük balıklıçık den,nce akla gelen oltalıcılıktır. Ancak göründüğü ve bilindiği kadar kolay değildir. Çünkü sabır, dirayet ve beceri ister Şöyle ki; tekonolojik bakımdan sond erece ilkel ve eski yöntemlerle yapılmaktadır. 

Balık Tutmanın Sağlığa Faydaları

Dışarıda hem ailenizle vakit geçirip hem keyif almak istiyorsanız tercih edebileceğiniz etkinliklerden biri olan balık tutmak, uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Balık tutmanın sağlığa faydaları da bitmek tükenmek bilmez. Pek çok kişi için balıkçılık bir teknede ya da bir bankta oturup beklemek anlamına gelir. Ama bundan çok daha fazlasıdır. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak sizi zinde tutar. Stresinizi azaltıp, sizi forma sokar ve dışarıda olmanın tadını çıkarmanızı sağlar.

Balık avlama filesi

Balık avlama filesi balıkçılk sektöründe oldukça sık kullanılan filelerdir. Eski zamanlardan bu güne ticaret olarak evrilen balıkçılığın yapıldığı büyük teknelerde toplu balık avlamaları için kullanılan bu filelerin üretimi konusunda ülkemizde son dönemde oldukça yenilik gerçekleştirilmiştir.

Balık...