Alışveriş sepetinizde hiç ürün bulunmamaktadır.
Ara
Filtreler

Ağ Üretiminde Kullanılan İplikler

Balık avlamaya yarayan ve modern tekniklerden bir tanesi olan ağ ipi kökenleri farklı olan maddelerden imal edilmektedir. Yaygın olarak kullanılan materyaller elbette ki bulunmaktadır. Kimyasal, hayvansal, madeni ve bitkisel yollar ile elde edilen bu ipliklerin kullanımları mevsime ve yöreye göre farklılık göstermektedir. Çürümeye karşı son derece dayanıklı olan ip modelleri ile ağ imalatı yapan firmamız siz değerli müşterilerine geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Bakteri ve küflenmeye karşı son derece dayanıklı olan bu ipler güneş ışınlarının negatif etkisine de maruz kalmamaktadır.

Yüksek mukavemetli iplik kullanmak sizlere her yönden avantaj sağlayacaktır. Sürekli olarak balık avı malzemesi almayacak, maliyet anlamında da tasarruf elde edeceksiniz. Avcılıkla özellikle kopmaya karşı mukavemet önemli kriterlerden bir tanesi olmaktadır. Ne yazık ki ağların %50’sinden fazlasının dayanıklılığı kaybedildiğinde artık ağ miadını doldurmuş demektir. Ağın üretildiği materyal ne kadar sağlam olursa güce ve çevresel etkenlere karşı dayanım da bir o kadar fazla olacaktır. Su ürünlerini avlamak için geleneksel yöntemler incelendiğinde kemik, ağaç ve taşların kullanıldığı görülmektedir. Daha sonra doğal liflerden ağ üretilerek balık avı yapılmaya başlanmıştır. Cumhuriyet dönemi ile birlikte yurt dışından ithal edilen polyamid ip sektörde önemli bir materyal haline gelmiştir. 1970’li yıllardan sonra sentetik ağlar kullanılmaya başlanmış ve bu gün avcılık başarısını belirleyen en temel faktör haline gelmiştir.

Balık ağı ipi ne kadar sağlam olursa elde edilen başarı da o derece büyük olacaktır. Selülozdan yapılan ve tamamen doğal olan polimerlerin bulunması ile birlikte 20. Yüzyıldan sonra suni materyaller önem kazanmaya başlanmıştır. Suni lifler ile birlikte aynı zamanda kimyasal maddelerden oluşan ağlar balıkçılığa yeni bir boyut getirmiştir. Sentetik metal grupları arsında pek çok tür olmakla birlikte sağlam ip türü olması sebebi ile poliamid tercih edilmektedir. Poliamid ilk sentetik lif olmaktadır. İçinde naylon ve perlon adını alan iki farklı madde yer almaktadır. Oldukça hafif olan bu ipler normal şartlarda da çok uzun ömürlüdür. Az rutubet alan bir madde olması sebebi ile diğer maddelere nazaran son derece dayanıklıdır.

Tamir ipi olarak da kullanılan bu ip yapısı değerlendirildiğinde düğüm tutma özelliği bulunan bir türdür. Pek çok sektörde yeri olan ve tercih edilen bu ipler aşındırıcı etkilere karşı da direnç göstermektedir. Balıkçılık sektörünün vazgeçilmezi olan naylon iplik güçlüdür. Parlak görünümünün yanı sıra farklı renklere sahiptir. Ağın daha yumuşak ve parlak bir hale getirilmesi için boyanabilir. Firmamız tarafından ağın dayanımının sağlanması için düğümlerin dahi sıkı bir hal alması adına çalışmalar yapıyoruz. Bu ağlar normal şartlarda düz bir örtü gibi görünür. Fakat zamanla adeta bir torba şeklini almaktadır.

Örgü ipi balık ağlarının örülmesi ve tamir edilmesinde kullanılan ip çeşitlerinden bir tanesidir. Yunan yazar Oppian tarafından kaleme alınan eser de dahi balık ağlarından söz edilmektedir. Bu eserde ilkel olarak balıkçılık faaliyetlerinden ve ağlardan bahsedilse de örgü, tamir gibi farklı ip şekillerinde çok da büyük gelişmeler yaşanmamıştır. Sadece bu amaca hizmet eden malzeme türlerinde farklılık olmuştur. Hem hafif hem de daha az maliyetli olduğu gerekçesi ile bu gün sentetik malzemeden imal edilen ağlar tercih edilmektedir. Trammel, cüzdan tipi, itme ağı, dolaşma ağı, kaldırma ağı gibi pek çok ağ çeşidi bulunmaktadır. Hem uygun maliyetli hem de mukavemetli bir ağ için naylon yani poliamid malzemeyi tercih etmeniz gerekir.

Güçlü ip kullanımı ağlarda bulunması gereken en büyük özelliklerden bir tanesidir. Bitkisel ve hayvansal iplerin maliyeti yüksek olmakla birlikte dayanımı da az olacaktır. Kullanıma bağlı olarak, tatlı ve tuzlu suların, UV ışınlarının vb. etkisi ile birlikte bu ağların kullanım süresinde azalma meydana getirecektir. Su tutmayan, çabuk kuruyabilen, güneş ışınlarına ve farklı sulara kolayca adapte olabilen poliamid ip ise güçlü olan ipler sınıfında yer almaktadır. Balık avlanırken uzun ömürlü bir kullanım ve başarılı sonuçlar için kaliteli ve profesyonel firmalar tarafından imal edilen iplikler tercih edilmektedir. Bunun için ayrıca balık türüne göre ağ seçimi yapılmalıdır. Ülkemiz ağ üretiminde söz sahibi ülkelerden bir tanesidir. İç sularımızın fazla olması ve yarım ada şeklinde olmamız sebebi ile ağ üretimi yapmak zorundayız. Cumhuriyet dönemi ile birlikte kurulan ilk ağ fabrikası olan Çeşit Mensucat olarak sizlere uygun fiyatlı ve kaliteli ürünler sunmaya devam ediyoruz.

 

Hızlı İletişim : 0212 426 71 71 

Yorum yazınız