Alışveriş sepetinizde hiç ürün bulunmamaktadır.
Ara
Filtreler

Balık Ağı Çeşitleri

Denizcilikte onlarca yıldır kullanılan ağlar, denizcilik sektöründe çalışan herkes için oldukça önemli bir araç gereçtir. Yıllardır ülkemizde binlerce kişinin geçim kaynağı olan balıkçılık, son zamanlarda azalsa da hala varlığını güçlü bir şekilde sürdürmektedir. Balık ağı çeşitleri de farklılık gösterse de kalite bakımından birbirinden ayrılmaktadır.

Küçük balıklar için daha sık aralıklı olan ağlar, balığın büyüklüğü arttıkça daha geniş aralıklı tercih edilmektedir. Özellikle usta balıkçılara danışabileceğiniz balık ağları, el işçiliği ile üretilmekle beraber çok sayıda fabrika üretimi ağı da içerisinde bulundurmaktadır. Ülkemizde bulunan çoğu balık ağı el ile üretilmiştir. El emeği göz nuru balık ağlarının kaliteleri de fabrika üretimi balık ağlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

BALIK AĞI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Balık ağları oldukça fazla çeşide sahiptir. Özellikle ülkemizde bulunan deniz canlısı miktarını düşünürsek bu durum garipsenmemektedir. Bütün denize kıyısı olan şehirlerimizde yüksek kalite ile yapılan ve sabır isteyen balıkçılık, en iyi ve uygun malzemeler tercih edildiğinde çok daha kaliteli bir şekilde sürdürülmektedir.

İstavrit ağı, sargan ağı gibi ağlar çeşitlilik göstermekle birlikte uzman balıkçılar tarafından kullanıldığında oldukça verimli sonuçlar vermekte aynı zamanda da kalitesiyle işinizi kolaylaştırmaktadır. Her ne kadar balıkçılığın ülkemizde azaldığı söylense de balık ağları her geçen gün daha da kaliteli olmakta, balıkçılar için en iyi yardımı sağlamaktadır.

Bir diğer ağ çeşidi olan kefal ağı, genellikle büyük bir balık olan kefal balığını yakalamak için vazgeçilmez araçlardan biridir. Boyları 40-50 santimi bulan kefaller, kefal ağı kullanılarak en kolay şekilde yakalanmakta, olta balıkçılığında da sıkça verim alınmaktadır.

Ülkemizde en çok tüketilen ve sevilen balıklardan biri olan hamsiyi avlamak için kullanılan hamsi ağı, sık aralıkları sayesinde ince olan hamsilerin kaçmasını önlemekte ve yüksek mukavemetli ipliklerden üretilmesi nedeniyle oldukça verimli avlanmayı sağlamaktadır.

BALIK AĞI FİYATLARI

Balık ağı fiyatları sezona göre değişmekle birlikte, el yapımı ve fabrika yapımı ayrımında da farklı fiyatlandırmalara maruz kalmaktadır. El yapımı ağlar, el emeği gerektirdiğinden fiyatı diğer ağlara göre biraz daha farklı olabilmektedir.

 

 

Yorum yazınız