Alışveriş sepetinizde hiç ürün bulunmamaktadır.
Ara
Filtreler

Balıkçılık Sektöründe Balık Ağının Yeri

Balıkçılık faaliyetlerinde kullanılan pek çok ekipman vardır. Özellikle geçmiş yıllarda ilkel yöntemler kullanılarak balıkçılık yapılıyordu. Ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte balıkçılık sektöründe de yeniliklere imza atıldı. Cumhuriyet döneminde kurulan balık ağı fabrikaları ile ağ ihtiyacı da karşılanmış oldu. Balıkların avlanmasında ağların kullanılmasının da pek çok avantajı bulunuyor. Bu ağlar ile balık avlamak kolay oluyor. Mukavemetli ip kullanılarak imal edilen bu ağlar sayesinde balıkçılık faaliyetlerinden başarı elde etmek de mümkün oluyor. Dünyanın yaklaşık olarak %70’lik kısmını sular oluşturmaktadır. Bu oran oldukça fazladır. Ülkemizin de 3 tarafının denizlerle çevrili olması sebebi ile en önemli geçim kaynaklarından birini de balıkçılık oluşturmaktadır.

Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de balıkçılık faaliyetleri gelişmiş durumdadır. Balık avlamak adına talebin fazla olması sebebi ile de bu ağlar kullanılmaktadır. Tekne ile yapılan balıkçılık faaliyetlerinin olmazsa olmazı balık ağlarıdır. Su kaynakları ülkemizde çoğunlukla balıkçılık faaliyetlerinde kullanıldığından dolayı balık ağları da ciddi bir talebe sahiptir. Materyal ihtiyacına cevap veren bu ağlar ile ülkemizde ciddi faaliyetler yapılmaktadır. Ülkemizde balık ağı üretimi yapılan fabrikalara da ciddi teşvikler verilmektedir. Ayrıca balık avı faaliyetleri yasalar ile de kontrol altına alınmaktadır. Toplam imalatta ciddi payları olan fabrikamız da mukavemetli olan ipliklerden imalat yapmaktadır. Polietilen, poliamid, poliprepilen maddeler kullanılarak imal edilen ağlarımız uzun yıllar dayanıklı olmaktadır.

Ham madde olarak ülkemiz dışa bağımlı konumda olsa da ağ yapımında ciddi bir yere sahiptir. Ağ üretiminde ülkemizin ciddi bir payı bulunmaktadır. İplerin bir araya getirilmesi ve bükülmesi sureti ile imal edilen ağlarımız ilk olarak tek kat iplik şeklinde ortaya çıkıyor. 3 bin 500 ton üretime sahip olan ülkemiz balıkçıların ihtiyaç duyduğu ağların imalatını firmamız yapmaktadır. Balıkçılık faaliyetlerinde ağlar önemli bir yere sahiptir. Bu sayede tezgahlardan ve sofralardan balık da eksik olmamaktadır. Denizlerimiz, boğazlarımız, göllerimiz, akarsularımız vb. bir hayli fazla olduğu için hem tatlı hem de tuzlu sularda yapılacak olan avcılık faaliyetlerinde ağlarımız önemli bir yere sahiptir.

Yorum yazınız