Alışveriş sepetinizde hiç ürün bulunmamaktadır.
Ara
Filtreler

Balık avlama

Balık avı denildiğinde akla ilk gelen malzeme oltadır. Fakat balık avı için kullanılan tek malzeme olta olmadığı gibi balık avlamanın balık türüne göre de ayrılabilen birçok farklı tekniği vardır. Doğru balık türünü doğru bir şekilde avlamak için doğru zamanlama ve doğru teknik oldukça önem arz eden bir durumdur. Bu yazımızda yüzeysel bir şekilde balık avlama tekniklerinden bahsedeceğiz.

EN ETKİLİ BALIK AVLAMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Herkesin bildiği tekniklerin yanı sıra zaman içerisinde balıkçıların kendi keşfettikleri balık avlama yöntemleri de mevcuttur. Balık avlamak için olta şart olsa da balık avlama teknikleri kendi içerisinde iki türe ayrılır;

  •          Kıyıdan balık avlama teknikleri
  •          Tekneden balık avlama teknikleri

KIYI BALIKÇILIĞI TEKNİKLERİ NELERDİR?

Kıyıdan balık tutma tekniklerinden en bilindik olanı fly balık avlama tekniğinde balığın suyun yüzeyinde görülebileceği duru sular tercih edilmelidir. Bu teknikler genel olarak levrek, kefal, turna, somon benzeri balıklar avlanabilmektedir. Bu yöntem genel olarak balıkçılığa yeni başlamış kişiler tarafından tercih edilir ve daha çok o kişiler için uygun bir balık avlama tekniğidir.

Bunun yanı sıra bu teknikte dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta balık çeşidine göre iğne seçmek ve büyük balık çekme sırasında misinanın kopmasını engelleyecek önlemlerin alınması gerekmektedir.

TEKNE BALIKÇILIĞI TEKNİKLERİ NELERDİR?

Tekne balıkçılığı, tekne yardımı ile balık bulunan bölgelere açılarak gerçekleştirilen bir balık avlama tekniğidir. Bu teknik genel olarak profesyonel şekilde ve ticari amaçla gerçekleştirilen bir tekniktir. Tekne avcılığında en önemli husus balığın yoğun olduğu alanları iyi bir şekilde tespit edip o bölgeye açılmaktır. Bir diğer önemli husus ise alana açıldıktan sonra teknenin durdurulmasıdır. Çünkü motor sesi balıkları ürkütüp kaçmalarına sebep olacaktır.

Tekne balıkçılığında kullanılan en ideal yem çeşidi karidestir. Şamandıralı ve mantarlı tek bir iğneden oluşan olta ile tekne avcılığı kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Balık ağı da büyük balık ticareti gemilerinin kullandığı malzemelerden bir tanesidir.

 

Hızlı İletişim : 0212 426 71 71 

Yorum yazınız