Alışveriş sepetinizde hiç ürün bulunmamaktadır.
Ara
Filtreler

Balık Avı Malzemeleri Nereden Alınır?

Balık avlamak, oldukça standart ve kolay olarak görünse de aslında balık avlamanın birçok çeşidi ve balık avlanan alana göre değişen yöntemleri mevcuttur.  Balık avlama denince akla ilk gelen malzeme oltadır. Birçok balık avlama malzemesi bulunsa da balık av malzemeleri arasında en çok kullanılan çeşit balık ağıdır. Balık ağları da balık avlamada kullanılan en bilindik malzemelerdendir. Fakat balık avlama işlemi her zaman yalnızca tek bir olta ve balık ağı ile mümkün olmamaktadır. Bu yazımızda alana göre en iyi balık avlama yöntemlerine ve malzemelerine değineceğiz.

 

Balık avı malzemeleri nelerdir?

Jig kullanımı da en iyi balık av malzemeleri çeşitlerinden bir tanesidir. Jig kullanımındaki amaç daha derin sularda avcı balıkları kandırarak sahteye atlamalarını sağlamaya verilen balık avlama yöntemidir. Bunun içinde belli başlı teknikler uygulanmaktadır. Su dibinden yukarı doğru bazen 2 metre bazen de 2 karış çekip salarak ve çekme esnasında oltayı ara ara sağa sola kıvırarak gerçekleştirilir. Bir ağırlık hissedildiğinde de balığın atladığını anlayıp sert bir tasma işlemi ile yakalama yapılır. Her balığın ağırlığı ve türü değiştiğinden dolayı filelerin çeşitleri de değişmektedir. Bu nedenle her balık türüne ayrı fileler de kullanılabilir. Özellikle büyük balıklar için kullanılan fileler değişkenlik göstermektelerdir. Balık ağı almadan önce dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Deniz içerisinde kullanıldığından dolayı balık ağları fazla tuzlu suya maruz kaldıklarında zaman içerisinde kolayca aşınabilirler. Bu aşınma kaliteli ve mukavemetli ipliklerden üretilen filelerde oldukça gecikmeli bir şekilde yaşanmaktadır.

 

Balık avı malzemelerinde uzun vadeli kullanım

Yukarıda bahsettiklerimizin dışında daha birçok yöntemi bulunan balık avlama işlemleri sabır ve doğru malzeme kullanımı gerektirir. Kaliteli balık av malzemeleri üreten firmaların satışını sağladığı her malzeme üstün kalitedir. Zaman içerisinde aşınma, kırılma, kopma ve benzeri durumlarla karşılaşmanız mümkün değildir. Dış etkenler de ağlara zarar vermez, uzman ekip ile çalışan her firmanın ürünü uzun vadeli kullanım imkânı sunar. İstenilen ölçülerde ve örülme aralıklarında balık ağları sipariş edebilirsiniz. Balık avlamanın püf noktalarını öğrenmek için internet üzerinden detaylı analiz ve araştırmalar yapabilirsiniz.

Yorum yazınız