Alışveriş sepetinizde hiç ürün bulunmamaktadır.
Ara
Filtreler

Zargana Ağı

Zargana ağı zargana avında kullanılan özel bir balık ağı çeşididir. Zargana balığı, Belonidae familyasına ait uzun ve ince vücutlu bir deniz balığıdır. Genel olarak 60-70 cm boyunda hatta bazen 1m boyunda dahi olabilmektelerdir. Ortalama 18 yıl yaşayan balık türleridir. Çaça, hamsi, kıraça ve çamuka gibi küçük balıklarla beslenirler. Vücut yapısı ile gayet çevik ve hızlı yüzen bir balık oldukları için genel olarak kendilerini korumak için su yüzeyine sıçrayarak da ilerleyebilirler. Ticari açıdan oldukça önemli bir balık türüdür. Ilık ve sıcak kıyılarda dolaşmaktadırlar.

Zargana ağı ile av nasıl yapılır?

Mevsimsel olarak kıyı sularında yem balıklarının yüksek yoğunlukta olduğu bölgelerde yaşam süren zargana balığı kıyıdan ve tekne ile farklı yöntemler içeren avlanma şekilleri ile oldukça verimli bir avlanma süreci vermektedir. Zargana ağı ile avcılık genel olarak oldukça işlevseldir. Kıyıdan ve tekneden olarak zargana balığı avlama süreci ikiye ayrılmaktadır. Kıyıdan kamış ile kandırıcı kullanarak zargana avcılığı köstek misina ile gerçekleştirilmektedir. Tekne ile zargana avcılığında da oldukça sağlam ve esnek olmayan mukavemetli 0,25-0,28 monofilament misina kullanılarak zargana ağı gerçekleştirilir.

Eğer kaliteli bir zargana ağı istiyorsanız mutlaka kaliteli bir firma ile anlaşmalısınız. Piyasada yüksek oranda balık ağı firması bulunmasına rağmen birçok firma kalitesiz balık ağı satışı gerçekleştirebilir. Bu nedenle mutlaka mukavemetli ve dayanıklı iplikler kullanılarak üretilen firmalardan alışveriş yapmalısınız. Mutlaka av sürecinizi de gözden geçirmeli ve buna bağlı olarak balık ağı edinmelisiniz.

Zargana ağı fiyatları

Zargana ağı fiyatları üretici firmalar tarafından metrekare olarak fiyatlandırılmaktadır. Bir diğer husus ise balık ağı fiyatları konusunda etkileyici faktördür. Bu da kullanılan ağların kalitesidir. Zargana ağı veya diğer ağların yapımında ne kadar kaliteli ürün kullanılırsa fiyat aynı oranda artacaktır. Bunun yanı sıra balıkçılığın yaygın olduğu bazı mevsimlerde de fiyatlar değişmektedir. Genel olarak balıkçılık sektöründe kullanılan balık ağları oran olarak daha büyük olduklarından dolayı ve avlanan balıkların miktarı çok olduğundan dolayı sağlamak zorunda oldukları için oldukça mukavemetli malzemelerin kullanılması gereklidir.

Yorum yazınız