Alışveriş sepetinizde hiç ürün bulunmamaktadır.
Ara
Filtreler

Balık avlama filesi

Balık avlama filesi balıkçılk sektöründe oldukça sık kullanılan filelerdir. Eski zamanlardan bu güne ticaret olarak evrilen balıkçılığın yapıldığı büyük teknelerde toplu balık avlamaları için kullanılan bu filelerin üretimi konusunda ülkemizde son dönemde oldukça yenilik gerçekleştirilmiştir.

Balık avlama filesi türleri genel olarak balık türüne göre değişir. Balık tutmada en etkili sonuç almaya yarayan balık ağları, artık tüm balıkçılarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Balık avlamada kullanılan gerek tekne, gerekse gemi güvertelerinde mutlaka bir balık ağı bulunabilmektedir. Her balık çeşidi için farklı bir balık ağı kullanırken bunların kendi içerisinde çeşitli özellikleri de bulunmaktadır. Gerek gözenek açıklığı, gerekse boy ve en genişliği olarak her balık türüne göre bu değerler değişmektedir. Artık her balık avcılığında kullanılması zorunlu olan balıkçılık malzemeleri hem sağlıklı hem de elverişli bir balıkçılığa da ortam hazırlamaktadır. Bu balık ağlarının ise bazı çeşitleri vardır. Ağ, motor, iplik derken balık avlama da pek çok gerekli olan malzeme artık her yerde kolaylıkla bulunabildiği gibi de kullanılmaktadır.

Balık avlama filesi türleri

Balık avlama filesi yukarıda da bahsettiğimiz üzere balıkların türlerine göre değişkenlik göstermektedir. Her balık filesi türünün kendine göre açıklık ve kapalılık ölçüleri mevcuttur. Fakat bu fileler arasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kaliteli iplik kullanımıdır. Yeryüzü şekillerinin de katmış olduğu yoğun deniz kıyıları olmasıyla da balık günümüzde kendine önemli bir düzeyde yer bulmaktadır.

Balık avlama filesi ne kadar suyun altındaki canlıyı yakalayıp da hemen dışarı çıkarılsa da oldukça önem taşıyan bu balık ağları balıklara zarar verme olanağı da yüksektir. Piyasada bulunan bazı dolandırıcılar balık ağlarının maddelerine kimyasal karıştırarak hem kalitesiz ürünler hem de insan vücuduna zarar verecek şekilde ağlar yapılmaktadır. Naylon iplikler kalitesiz ve ciddi anlamda kimyasal olan maddeler kullanarak yapılmaktadır.

 

 

Yorum yazınız