Alışveriş sepetinizde hiç ürün bulunmamaktadır.
Ara
Filtreler

Barbun Ağı

Barbun ağının bir başka ismi de fanyadır. Fanya balıkçıların çokça bildiği bir ağ türüdür. Barbun ağı daha çok derinlerde balık tutmak için balıkçıların başvurduğu ve bu sebeple kurulan bir ağ türüdür. Diğer adının da fanya olduğunu söylediğimiz barbun ağı daha çok sazan türelerinin avlanılmasında kullanılır. Barbun ağı ile aynı zamanda Kalkan, Palamut, Tekir türünden balıkların da avlandığı ve bu ağ ile yakalandığı bilinmektedir.  Bu tip araştırmaları daha çok balıkçılığa yeni heves etmiş kişiler ve balık avcılığı ile alakalı terimleri araştıran kişilerin yaptığı da gözlemlenmiştir. Balıkçılığa merak salmış birinin tabii ki Barbun ağı yani fanya'nın ne şekilde yapıldığını da merak ettiğini söyleyebiliriz.

Barbun Ağı Ne Şekilde Yapılır?

Barbun ağının yapılma prensibi küçük gözlü ağların gerisine ve ilerisine büyük ağları yerleştirmek ve o sayede oluşturulan genişletilmiş üç katmanlı ağ ortaya çıkarma prensibi ile yapılır. Barbun ağının ana parçasının adı tordur. Bu toru iki geniş ağın ortasına yerleştirir ve bu şekilde göz açıklığının çeyreği uzunluğundaki yakalara yerleştirilerek yapılır. Bu sayede büyüklüğü bu ağdan farklı olan balıklar torba şeklini alan bu ağa yakalanırlar. Barbun ağı tekel bir ağ değildir. Fanya adı altında birleştiği için Fanya ağının barbunlar için yapılmış olan boyutuna barbun ağı denilir. Tabii bir de bu tip ağların avlanma sırasında nasıl yerleştirileceği konusu hayli önemlidir.

Barbun Ağları Ne Şekilde Yerleştirilir?

Öncelikli olarak balık hareketlerine göre yerleştirilen barbun ağları, kıyıya da dik olarak bırakılırlar. Tabii ki çok fazla suya yerleştirilme tarzı ve şekli olan bu ağlar yaklaşık 40 ile 70 metre arasında birbirilerinden uzak olmalıdırlar. Farklı farklı gözler içeren fanya ağları yakalanması amaçlanan yerlere yerleştirilmek büyük bir öneme sahiptir. Bu sebeple yerleştirilen yerlere dikkat edilmelidir. Balık hareketleri gözlemlenmeli ve kıyı tarzlarına dikkat edilmelidir. Bu tür dikkat edilmesi gereken hususlar çözüldükten sonra doğru yöntemle yapılmış barbun ağı artık avcılar için önemli bir hal almaya başlayacaktır. Artık bu yazıdan sonra barbun ağının kullanımının nasıl olduğu ile alakalı gayet belirli çizgilere hakim olunmuş bir hâl alınmıştır.

Barbun Ağı Çeşitleri

Denizcilikte onlarca yıldır kullanılan ağlar, denizcilik sektöründe çalışan herkes için oldukça önemli bir araç gereçtir. Yıllardır ülkemizde binlerce kişinin geçim kaynağı olan balıkçılık, son zamanlarda azalsa da hala varlığını güçlü bir şekilde sürdürmektedir. Birçok farklı balık ağı çeşidi bulunmaktadır ve bu ağlar farklılık gösterse de kalite bakımından birbirinden ayrılmaktadır. Barbun ağı çeşitleri de bu farklılıklardan biridir.

Küçük balıklar için daha sık aralıklı olan ağlar, balığın büyüklüğü arttıkça daha geniş aralıklı tercih edilmektedir. Özellikle usta balıkçılara danışabileceğiniz balık ağları, el işçiliği ile üretilmekle beraber çok sayıda fabrika üretimi ağı da içerisinde bulundurmaktadır. Ülkemizde bulunan çoğu balık ağı el ile üretilmiştir. El emeği göz nuru balık ağlarının kaliteleri de fabrika üretimi balık ağlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Balıkçılıkta kullanılan balık ağları, türüne ve içerdiği malzemeye göre farklılık göstermekte ve bu farklılık balık ağının fiyatına da yansımaktadır.

Barbun ağı çeşitleri, diğer ağlar gibi düğümlü ve düğümsüz olarak ikiye ayrılabilir. Farklı boyut ve ölçülerde özel olarak üretilebilen bu ağlar, yüksek mukavemetli olduklarından dolayı birçok profesyonel balıkçı tarafından tercih edilmektedir.

Balık ağı fiyatları bu nedenle sıkça araştırılmaktadır. Özellikle trol balıkçılığı ve tekne balıkçılığı sektörlerinde sıklıkla kullanılan balık ağları, küçük teknelerde kullanılabildiği gibi dev yük gemileri ve av gemilerinde de kullanılmaktadır.

Balık ağları sentetik ve polyester olabilmektedir. Bunun yanı sıra el örgüsü serpme ağlar ve makine yapımı ağlar da bulunmaktadır. Hangi ağın daha kaliteli olduğunu merak ederseniz yakınınızda bulunan uzman balıkçılara danışabilir, bu konuda kesin bir bilgiye ulaşabilirsiniz.

Barbun Ağı Fiyatları

Denizcilik malzemeleri konusunda en iyi hizmet veren belli başlı firmalar bulunsa da özellikle bazı firmalar adından sıkça söz ettirmektedirler. Barbun ağı fiyatları değişiklik gösterse de hemen hemen her mağazada birbirine yakın fiyatlarda bulunabilmektedir. Online ortamda da kolaylıkla erişebileceğiniz bu eşyalar ile yaptığınız işin kalitesini en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Balık ağı fiyatları, sazan ağı, turna ağı gibi farklı çeşitleri içinde barındırdığından, değişiklik göstermekte ve kalitesine göre sınıflandırılmaktadır.

 

 

Yorum yazınız