Alışveriş sepetinizde hiç ürün bulunmamaktadır.
Ara
Filtreler

Balıkçılığın Ekonomiye Katkıları

Balıkçılar çok eski yıllardan beri ülkemizde sürdürülen ve iyi bir gelir kaynağı olan işlerdendir. Balıkçılığın ekonomiye katkıları da bu bağlamda oldukça önemlidir. Özellikle Karadeniz ve Akdeniz kıyılarında sürdürülen balıkçılık, gösterdiği faaliyetler ve gelişimler ile kendini kanıtlamıştır. Balıkçılıkta büyük rol oynayan balık ağları, balıkçının deneyimi kadar önemlidir. Yıl içerisinde av sezonu sırasında verimli bir şekilde icra edilen balıkçılık, doğru şekilde yürütüldüğünde deniz canlılarında soy tüketimi önlenmekte ve gelecek nesillere de aktarılarak korunmaktadır.

 

Birçok balık türü bulunmakta ve neredeyse her tür için farklı balık ağı tercih edilmektedir. Örneğin palamut balığının büyüğü olarak bilinen torik, doğru şekilde ve mevsiminde avlanıldığında oldukça besleyici ve önemli bir balık türüdür.

Akdeniz ve Karadeniz’de bolca bulunan torik, aynı zamanda Atlas Okyanusu’nda da bulunmaktadır. Boyları bir metreye ulaşabilen palamutlar, boylarına göre adlandırılmaktadır. Açık denizlerde üremeyi tercih eden bu balıklar, soğuk sularda üremektedir ve tek seferde beş yüz bin ile milyonlar arasında yumurta dökmektedir.

 

Genellikle 60-65 santim arasında olan torik, palamudun büyüğüdür ancak peçuta balığının küçüğüdür. Çocuklarda ve gençlerde boy uzamasını en olumlu şekilde etkileyen torik, içerdiği farklı vitaminler sayesinde oldukça faydalıdır. Balıkçılığın ekonomiye katkıları saymakla bitmemektedir. Çoğu insanın tek geçim kaynağı olan balıkçılık, genellikle babadan oğula geçmekte veya usta-çırak ilişkisine benzeyen kaptan-tayfa mantığında geliştirilmektedir. Böylelikle nesilden nesile aktarılmaktadır.

 

Küçük balıklar için daha sık aralıklı olan ağlar, balığın büyüklüğü arttıkça daha geniş aralıklı tercih edilmektedir. Özellikle usta balıkçılara danışabileceğiniz balık ağları, el işçiliği ile üretilmekle beraber çok sayıda fabrika üretimi ağı da içerisinde bulundurmaktadır. Ülkemizde bulunan çoğu balık ağı el ile üretilmiştir. El emeği göz nuru balık ağlarının kaliteleri de fabrika üretimi balık ağlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Balıkçılıkta kullanılan balık ağları, türüne ve içerdiği malzemeye göre farklılık göstermekte ve bu farklılık balık ağının fiyatına da yansımaktadır.Balıkçılığın ekonomiye katkıları hakkında bilgi sahibi olmak için bizlerle iletişime geçebilir, kaliteli balık avı malzemelerine de böylelikle ulaşabilirsiniz.

Yorum yazınız