Alışveriş sepetinizde hiç ürün bulunmamaktadır.
Ara
Filtreler

Çipura Ağı

Çipura ağı, büyük ticaret gemilerinde çipura avlamak için kullanılan ağ çeşididir. Sparidae familyasına ait olan ve halk arasında çipura ya da çupra olarak bilinen sparus aurata, genellikle Akdeniz bölgesinde yaşayan bir balık türüdür. İklim yapılarından dolayı neredeyse tüm Akdeniz bölgesinde kendisine rastlanılabilen bu balık türü, aynı zamanda doğu ve güneydoğu Akdeniz açıklarında, İngiltere kıyılarında, Kanarya Adaları’nda, Verde Burnunda ve çok az olmak kaydıyla da Karadeniz kıyılarında da çok fazla yaşamaktadır. Çipura balıkları genelde daha çok tropikal, yarı tropikal ve ılıman kuşaklarda yer alan denizlerde yaşamayı tercih etmektedir. Aynı zamanda, deniz fenogramlarının bulunduğu kumlu ya da çamurlu ve sadece çamurlu ortamlarda da hayatlarını devam ettirebilirler. 

Baş bölgesinin iri olduğu gözlenen çipura balığının burun kısmı küt bir yapıda ve ağzı da terminal konumlu şekilde düz durumdadır. Diş yapısı ise, alt çenede ön bölgede 4 adet kanin, arka bölgede 4 sıra molar; üst çenede ön bölgede 4 adet kanin, arka bölgede ise 3 sıra molar şeklinde yerleşim göstermektedir. Çipuranın üst dudak kısmı, alt dudak kısmına nispeten daha kalın durumdadır. Çenesi çok kuvvetli olan çipura, küçük kabuklu canlıları, bazı balıkları ve beslendiği diğer hayvanları kolaylıkla yiyebilen, etçil bir balıktır. Çipura balıklarının üreme dönemi, Ekim ve Aralık ayları arasında gerçekleşmektedir ve bu dönemde 100 ile 150.000 adet arasında yumurta bırakmaktadırlar.

Kaliteli çipura ağı (uzatma ağı) mukavemetli ipliklerden üretilen ağlardır. Uzun süre tuzlu su ile temas eden balık ağlarının kısa zamanda hasar almaması önemlidir. Bu nedenle mukavemetli, dayanıklı ve uzun vadeli kullanım imkanı sağlayan niteliklere sahip bir çipura ağı edinmelisiniz.

Çipura Ağı Fiyatları

Çipura ağı fiyatları ve diğer tüm ağların fiyatları firmadan firmaya göre değişkenlik arz etse de ağların fiyatlarını belirleyen en büyük unsur ölçülerdir. Uzunlukları ne kadar artarsa fiyatları da artan balık ağlarının fiyat bilgisini almak için öncelikle ihtiyaçlarınızı karşılayacak balık ağının ölçülerini bilmelisiniz. Kapsamlı araştırmalar sonucu bütçenize uygun bir çipura ağı bulabilmeniz mümkündür.

Yorum yazınız