Alışveriş sepetinizde hiç ürün bulunmamaktadır.
Ara
Filtreler

Tekir Ağı

Ülkemizde severek tüketilen tuzlu su balığı olan Tekir balığını avlamak için çeşitli balıkçılık yöntemleri kullanılır.Tekir balığını avlamak oldukça zordur. Çoklu iğne takımı kullanılarak avlansalarda tekir balığı akıntılı yerlerde daha çok bulunduğundan bu yöntem ile avlamak tecrübe istemektedir. Bundan dolayı Tekir ağı olarak adlandırılan ve halk arasında serpme de denilen ağlar kullanılmaktadır.

Bu ağlar genel yapı itibari ile fanyalı ağlar olarak bilinmektedir. Avlanacak balık türüne göre uzunluk, yükseklik ve fanya değişmektedir. Her balık türüne göre farklı uzunlukta üretilmektedirler. Ayrıca bu fanyalara balık türüne göre  biç, mantar ve kurşun denilen parçalar kullanılır. Tekir Ağı için bu fanyalara 4-5 donamda bir koşma denilen kurşun takılır.Tekir ağının bir diğer adı da seyrak ağdır.

 

Tekir Ağı İle Avlanma

Son zamanlarda balıkçılık ile uğraşanlar arasında Tekir ağı yeni yeni yaygınlaşmaktadır. Balıkçılıkta balığa uygun av malzemesi kullanmak önemlidir. Her balık için farklı ağ türleri mevcuttur. Ancak aynı boy uzunluğunda olan balıklar için aynı ağlar da kullanılabilmektedir.

 

Tekir ağında  göz  açıklığı adı verilen genişlik barbun ağlarına kıyasla geniştir. Bundan dolayıda tekir ağlarının bırakıldığı suların derinliği genellikle ağ derinliği ile aynı olmaktadır. Yani, bu ağlar sahil kenarlarında sıklıkla kullanılır. Tekir ağı üzerinde bulunan mantar kısım yukarıda kurşun kısmı ise aşağıda kalır. Bu şekilde serilen ağ ile çoğunlukla sahil şeridinde yaşayan tekir, eşkine, karagöz ve izmarit gibi balıkların avcılığı yapılmaktadır.

 

Tekir Ağı Fiyatları

Tekir ağı fiyatları kullanılan ağın uzunluğuna göre değişebilmektedir. Bunun yanı sıra Tekir ağı, balık avlama sezonu ve sezon dışında da farklı fiyatlarda satılmaktadır. Tekir ağı alırken dikkat edilmesi gereken husus fanya kalitesi olmalıdır. Tekir ağları için üretilen fanyalar fabrika ürünü ya da el yapımı olabilmektedir. Bundan dolayı kullanışlı bir tekir ağı seçmek, balıkçılık yapacak kişilerin tecrübesine ve el maharetine kalmış olur. Tekir ağları için ayrıntılı fiyat karşılaştırması yapabilmek mümkündür. Bunun için bir çok balıkçılık malzemesi satan online mağazalar bulunmaktadır. Bu mağazalar aracılığı ile istediğiniz kalitede ve uygun fiyatta tekir ağı bulabilirsiniz.

 

Hızlı İletişim : 0212 426 71 71 

Yorum yazınız