Alışveriş sepetinizde hiç ürün bulunmamaktadır.
Ara
Filtreler

Dil Balığı Ağı

Dil balığı yassı bir görünüme sahip, küçük ağızlı ve oval vücut yapısına sahip balık türüdür. Dil balığının kılçığının oldukça az olması temizleme açısından kolaylık sağlamaktadır.Dil balığı genellikle Ege ve Akdeniz kıyılarında avlanmaktadır. Dil balığı avlamak için dil ağı adı verilen aslında dip ağ türlerinden biri olan malzeme kullanılmaktadır.Dil balığı av mevsimi Kasım ayında başlar ve Şubat ayında son bulur.

 

Dil balıkları fazla hareket etmediklerinden dolayı da tespitleri oldukça zordur. Bu nedenle de dil balığı ağı deniz dibine kurularak avlanırlar.Dil balıkları genellikle 0 metre derinlikteki sularda yaşarlarlar. Bu derinlik bazı bölgelerde iklim şartlarından dolayı 500 metreye kadar çıkabilmektedir.

Dil Balığı Ağlarının Genel Yapısı

Dil balığı ağı tasarımında dip ağlarının yapılış şekli temel alınmaktadır. Ancak, dil ağlarının denize kolay bırakılması için donatım sırasında üst yakanın çaka boyu 2 mm olarak yapılır. Başka bir ifade ile üst yaka bir düğüm boyu kısa tutulur. Bunun amacı ise üst yaka boyunun alt yaka boyundan daha kısa kalmasını sağlamaktır. Böylece dil balığı hazırlanan tuzak ağa kolayca girecektir.

 

Dil balığı ağları, deniz diplerine ağırlık ve çapalarla kurulan ağlardan biridir. Dil balığının boy uzunluğuna göre göz açıklığı farklı şekilde imal edilirler. Dil ağları ayrıca diğer dip ağlarından farklı olarak basınca dayanıklı 22 ila 25 m göz açıklığında kumaşlardan imal edilmektedirler. Dipte kullanılan bir ağ türü olduğundan dolayı kurşunlar füze şeklindedir. Ülkemizde kullanılan dil ağları uzunlukları 200 metre olarak imal edilmektedirler.

Dil Balığı Ağı Ve Dil Balığı Avcılığı

Ülkemizde dil balığı avcılığı her ne kadar Ege Bölgesinde yapılsa da, Akdeniz Bölgesinde daha yaygındır. Özellikle Mersin’de dil balığı avlamak için daha profesyonel tekneler ve dil balığı ağı çeşitleri kullanılmaktadır. Balıkçılar dipte yaşayan bu balığı avlamak için ağlarını farklı türde ipliklerden de yapmaktadırlar.

 

Bu nedenle , Mersin Bölgesindeki balıkçılar bu balığı avlamak için uzatma ağlarını da kullanmaktadırlar. Uzatma ağları fanyalı yapıdadırlar. Bu fanyalı ağ yapısı ise balık türüne göre 2 ya da 3 katmandan oluşmaktadır. Yine dil ağı yapımında da kullanılan bu fanyalı ağlar kullanım alanına göre yüksek ya da alçak olacak şekilde donatılmaktadırlar.

 

Hızlı İletişim : 0212 426 71 71 

Yorum yazınız