Alışveriş sepetinizde hiç ürün bulunmamaktadır.
Ara
Filtreler

Kalkan Ağı

Kalkan ağı, kalkan balığı ve dip balığı olarak bilinen bazı yassı balıkları avlamak için kullanılmaktadırlar. Kalkan balığının avlanması tecrübe ve ustalık gerektirmektedir. Kalkan ağı yapısı sayesinde buna yardım etmektedir. Kalkan balıklarının renkleri deniz kumuna yakın olduğu için fark edilmeleri oldukça zordur. Bu nedenle balıkçılar kalkan balığını tespit edebilmek için gemilerdeki radar sistemlerini kullanmaktadırlar. Ayrıca kalkan balıklar zaman zaman insanlar içinde tehlikeli olabilmektedirler. Bir dip balığı olan kalkan balığını güvenli şekilde avlamak için kalkan ağı kullanılmalıdır. Ayrıca uygun şartlarda avlanan kalkan balıklarının tatları bozulmadan sofralarınıza  getirebilmek için de kalkan ağı kullanılması tavsiye edilmektedir. Çünkü kalkan ağı balığa zarar vermeden avlamak için gereklidir.

 

Kalkan Ağı Yapısı

kalkan ağı yapısı farklı göz açıklıklarına göre üretilir. Piyasada genellikle 360 mm göz açıklığı tercih edilmektedir. Bunun yanında kullanılan kalkan ağının derinliği ise 5 ila 8 göz derinliğinde olmaktadır. Balık ağları terminolojisinde yaka, mantar,kurşun, yüzücü ve çaka denilen kavramlar bulunur. Tüm ağlar gibi kalkan ağları da bu  terimlerin ifade ettikleri şekilde tasarlanmışlardır.

 

Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesinde kullanılan kalkan ağlarında yaka olarak 3 ila 4 mm ipler kullanılmaktadır. Ağda ağırlık oluşturmak içinde bir tanesi yaklaşık olarak 30 veya 32 gram gelen kurşun kullanılmaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzre kalkan balığı avlamak için kullanılan ağlar bölgesel olarak farklılaşmaktadır. Yine yüzücüler ve mantar kısımları bölge bilge değişebilmektedir.

 

Kalkan Ağı Fiyatları

Kalkan balığı avlarken kullanılan ağın özelliği önemlidir. Kalkan ağı uzunluklarına göre ve göz derinliklerine göre fiyatlandırılmaktadırlar. Ayrıca kalkan ağları bölgesel olarak farklı şekillerde tasarlanarak imal edildiklerinde dolayı farklı bölgeler için farklı fiyatlarla karşılaşmak mümkündür. Kalkan balığı hemen hemen dünyanın her yerinde bulunan bir balık türüdür.

Bu nedenle kalkan ağı satın alırken av için seçilen bölgede önemlidir. Kalkan ağları sezonluk olarak fiyat farklılığı göstermektedirler. Bu ağlar çok sık kullanıldığından dolayı çabuk yıpranan bir yapıya sahiptirler. Her ne kadar yıpranan ağlar tamir edilerek yeniden kullanılabilselerde, zaman içerisinde yenilenmeleri gerekmektedir. Yıpranmayı en aza indirmek için farklı kalitede iplikler kullanılmaktadır. Bu durumda Kalkan ağı fiyatlarına yansımaktadır.

 

Hızlı İletişim : 0212 426 71 71 

Yorum yazınız