Alışveriş sepetinizde hiç ürün bulunmamaktadır.
Ara
Filtreler

Mezgit Ağı

Gadidae familyasına ait olan mezgit, balıkçılık sanayisinde en önemli rol oynayan balıklardan bir tanesi olmakla birlikte ülkemizde en çok Karadeniz bölgesinde bulunmaktadır. 30-40 metre derinliğindeki dip sularda sürüler halinde gezerler. Ortalama boyları 30cm ve gövdesi elips şeklinde olan bir balık türüdür.

Uzatma ağları da denilen mezgit ağı, PA multifilament materyallerden yapılmaktadır. Bu ağlar 210 d/4 numara ip kalınlığında ve 50 mm TGB’nda olmaktadır. Genel donam faktörü 0.63 civarlarındadır. Bir boy ağın toplam uzunluğu genel olarak 127.4 m’dir. Ağın derinliği 50-100 göz arasında değişebilmektedir. Mantar yakada 6 mm çift PP yaka halatı, kurşun yakada ise 4-5 mm arasında çift PP yaka halatı bulunmaktadır. Yüzdürücü olarak 2-3 numara PL mantar kullanılmaktadır. Her donamda 4 göz bulunmakta ve çako boyu 100 mm civarında olmaktadır.

Üretim ve planlamada her mantardan sonra 5 donam boş bırakılır ve 6. donama tekrar mantar donatılmaktadır. Kurşunlar 50-100 g ağırlığında ve her kurşundan sonra 4 boş donam bırakılarak 5. donama tekrar kurşun donatılmaktadır.

Balık ağları (mezgit ağı) 15-18 mm mesafe ile örülmektedir. Bunun sebebi ağların kolay bir şekilde eskimemesi ve hasar almamasıdır. Bu nedenle uzun vadeli kullanıma uygun ürünlerdir. Her balık için tercih edilmesi gereken ağ çeşidi değişkenlik göstermektedir. Tuzlu su ile temaslarından ötürü genelde ağların kısa bir sürede hasar alması muhtemeldir fakat yukarıda bahsettiğimiz üzere üretim aşamasında gerçekleştirilen adımlar ve kullanılan ürünler sayesinde mezgit ağı veya diğer balık ağları uzun süre hasar almadan işlevini devam ettirebilmektedir.

 

MEZGİT AĞI FİYATLARI

Mezgit ağı fiyatları diğer tüm ağlar gibi ölçülere ve ağ üretiminde kullanılan malzemenin kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Fakat genel belirleyici faktör ölçülerdir. Bu nedenle eğer bir mezgit ağı edinmek istiyorsanız öncesinde mutlaka ihtiyacınız olan ağ ölçülerini belirlemeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Balık ağları ile avlanma modelinde doğru seçim yapmak son derece önem taşımaktadır. Kaliteli bir mezgit ağı edinmek için kapsamlı bir araştırma yol gösterici olacak ve doğru balık ağını edinmenize yardımcı olacaktır.

 

Hızlı İletişim : 0212 426 71 71 

Yorum yazınız