Alışveriş sepetinizde hiç ürün bulunmamaktadır.
Ara
Filtreler

Midye Ağı

Midye ağı balıkçılıkta dip ağlarından yapılmaktadır. Bu ağlar ile midye, istiridye ve karides türündeki deniz canlıları avlanmaktadır. Midye sıklıkla deniz dibinde yaşayan bir canlı olduğundan dolayı kullanılan ağa genellikle dip ağı denmektedir. Bunun yanı sıra midye ağı midye üretim çiftliklerinde de kullanılmaktadır. Ağ yapıları her iki koşul içinde aynı özelliklere ve tasarıma sahiptir.

 

Midyeleri deniz dibinden toplamak oldukça zor bir işlemdir. Midye ağı bu işlemi hem hızlandırmaktadır hem de daha kolay bir hale getirmektedir. Midye ağı deniz dibine yerleştirilerek bir tuzak sistemi kurulur.Bu ağ deniz dibine çapalar ve kurşun ağırlıklar ile sabitlenir. Ağırlıklar ile yüzdürücüler arasındaki dengeyi korumak önemlidir.

 

Midye Ağının Yapısı

 

Midye ağı diğer deniz canlıları için aynı standartlarda üretilir. Ancak diğer ağ türlerinden en önemli farkı öz açıklığıdır. Elbette midyeler biyolojik yapıları itibari ile fazla hareket etmemektedirler. Ancak yinede kullanılan ağın yapısındaki göz açıklıkları önemlidir. Bu nedenle her dip ağı midyeler için uygun olmayabilir.

 

Midye ağı olarak  kullanılacak ağlar dayanıklı iplerden 50 ila 60 göz derinliğinde imal edilmektedirler. Uzunlukları ise 200 metreyi bulmaktadır. Göz açıklıkları ise bölgesel olarak değişmekte olan midye türlerine göre değişim göstermektedir. Yaka kısımlarında 4 mm ipler kullanılmaktadır. Mantarlar ise midye ağları için basınca dayanıklı olacak şekilde imal edilirler. Burada kullanılan mantarların çapları 40 veya 45 mm olmaktadır. Aynı zamanda kullanılan mantarlar 7 ila 8 atmosfer basınca dayanacak şekilde üretilirler. Ağırlık dengesini sağlayan kurşunların ise ağırlıkları yaklaşık 32g olacak şekilde ve içi boş olarak üretilirler. Ayrıca midye ağında kullanılan kurşunların şekilleri füzeye benzemektedir.

 

Midye Ağı Fiyatları

 

Midye ağı fiyatları kapladıkları alanın büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir. Yine bölgesel olarak farklı basınçlara dayanması gerektiğinden fiyatları değişmektedir. Ayrıca midye çiftlikleri için üretilen midye ağlarının fiyatları da denizde kullanılacak midye ağlarının fiyatları ile farklılık göstermektedir. Kullanılan ağ ipinin kalitesine ve ağın kullanılacak derinliğine göre midye ağı fiyatı belirlenmektedir. Ayrıca, midye ağı göz derinliğine göre alan ve boyut olarak değiştiği için göz derinliğine göre de fiyat değişimi olmaktadır.

 

Yorum yazınız