Alışveriş sepetinizde hiç ürün bulunmamaktadır.
Ara
Filtreler

Uskumru Ağı

Uskumru ağı büyük ticaret gemilerinde uskumru avı için kullanılan ağlardır. 1960'lı yıllarda İstanbulluların ideal balığı haline gelen uskumru balığı son 50 yıl içerisinde aşırı avlanma olması ve deniz kirliliği olması sonucunda Marmara'ya, dolayısıyla Karadeniz'e her zaman olduğu çıkışını yapamamış, bu denizlerde nesli tükenmeye başlayan balıklar arasına girmiştir. Bilimsel adı Scomber scombrus olup, Scombridae familyasındandır. Pelajik olarak yaşamaktadırlar. Uskumru balıkları sekiz-on yıl arası yaşamaktadırlar. Gövdeleri füze şeklindedir. Sırtı belirsiz yanal çizgisine dikey olarak uzayan menevişli koyu mavi, siyahımsı ve yeşil renkte şerit halinde lekelerle kaplıdır. Yanal çizgisinin alt bölümüne düşen yanları gümüşümsü beyaz, karnı ise süt beyazdır.

Uskumru balığı yalnızca ülkemiz sularının balığı olmayıp Atlantik ve Pasifik sahillerinde de yaşarlar. Balıkçılıkta söz sahibi olmuş ülkelerin üretiminde oldukça fazla önemli bir yer alır. Tuzlanmış, tütsülenmiş ve konserve haline getirilmiş uskumrular bu ülkeler tarafından bol bol ihraç edilmektedir. Eti çok lezzetli olan uskumru balığının ızgarası, tavası, dolması, buğulaması ve çirozu yapılır. Uskumru balığı hem gece vakti, hem de gündüz vakti olmak üzere gırgır ağlarıyla, gündüzleri de çapariyle avlanır. Balık dipten akış yapıyorsa dip ağları, uzatma, ığrıp ve manyat ağlarıyla da avcılığı yapılır.

Uskumru ağı (uzatma ağı) deniz suyu şartlarına uygun olarak üretilmektedir. Uzun süre denizin tatlı veya tuzlu suyu ile temasta olan balık ağlarının kısa vadede olumsuz etkilenmesi maddi açıdan dezavantajlı olmaktadır. Bu nedenle eğer bir uskumru ağı edinmek istiyorsanız mutlaka edindiğiniz ağın kaliteli ve mukavemetli ipliklerden üretiliyor olmasına özen göstermelisiniz. Kaliteli hammaddeler ile üretilen balık ağları uzun vadeli kullanım sağlamaktadır.

 

Uskumru Ağı Fiyatları

Uskumru ağı fiyatları firmadan firmaya göre değişse de balık ağlarında ve diğer tüm ağlarda en önemli fiyat belirleyici unsur ağların ölçüleridir. Avlanacağınız alan, avlayacağınız balık türü ve birçok faktör balık ağınızın nasıl olması gerektiği hakkında net bir bilgi verecektir. Bu nedenle öncelikle nasıl bir uskumru ağı edinmeniz gerektiğini belirlemelisiniz. Uskumru ağı hakkında daha fazla bilgi sahibi olarak da iyi bir avlanma süreci oluşturabilmeniz mümkündür.

 

Hızlı İletişim : 0212 426 71 71 

Yorum yazınız